- Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego

Przejdź do treści

Menu główne:

Z ŻYCIA SZKOŁY
BIBLIOTEKA NA ZIMOWE POPOŁUDNIA POLECA:
 
„Obronić królową”

 
 
Greta przyjeżdża do małego miasteczka, gdzie ma zamieszkać z dawno niewidzianym ojcem i jego nową rodziną. I choć macocha jest chłodna jak zimne ognie, a ojciec rozkojarzony i zagubiony, to już mała Lilka, siostra przyrodnia dziewczyny, okazuje się prawdziwą wymiataczką smutków. No i jest jeszcze Igor. Chłopak inny niż wszyscy, który, tak się dziwnie składa, odkąd poznał Gretę, trzyma pod poduszką parę tomików wierszy… Ale o Igora walczy jak lwica Milena, piękna, inteligentna, dobra i wrażliwa koleżanka z klasy… Pytanie tylko, czy Milena naprawdę jest chodzącym ideałem… i co uczyni z tragiczną tajemnicą Grety. Czy sympatia małego miasteczka wobec "nowej" runie nagle jak domek z kart?

 Czacha się buntuje”
 
Amelia jest już czwartoklasistką, i to zbuntowaną. Reaktywuje z koleżankami klub bunt, który staje do walki... dyrektorką szkoły. Uczy się odpowiedzialności, opiekując się wymarzonym psem. Uczy się elastyczności -o malutkiego mieszkanka, w którym mieszkały dotąd z mamą i siostrą, wprowadza się Paco - chłopak mamy. W swoim pamiętniku opisuje, jak piekła 100 babeczek na szkolne wybory, uczyła się jogi pod okiem swojego dziadka i zarabiała kasę na świąteczne prezenty, co skończyło się porządną awanturą i gorzką pokutą... Czacha to równa dziewczyna. Jej przygody i spostrzeżenia z pewnością zainteresują zarówno dziewczyny, jak i chłopaków, wszak któż lepiej zrozumie nastolatka niż inny nastolatek?
 Fangirl”

 Wren i Cath to siostry bliźniaczki „podobne” do siebie jak ogień i woda. Wren chce w życiu spróbować wszystkiego. Lubi imprezować, randkować i poznawać nowych ludzi. Cath woli siedzieć w ich wspólnym pokoju i pisać fanfiction do książki, która zawładnęła całym jej światem. Jest fanką nastoletniego czarodzieja Simona Snowa. Wróć! Jest Prawdziwą Fanką, która… ma swoich własnych fanów, bo pisze fanfiki o Simonie.
Mimo że tak różne, dziewczyny są nierozłączne. Gdy bliźniaczki rozpoczynają naukę w college’u, ich drogi się rozchodzą – Wren nie chce już mieszkać z siostrą. Cath musi opuścić swój bezpieczny świat i stawić czoła rzeczywistości. Na swojej drodze spotyka Reagan (Cath prędzej dogadałaby się z Marsjaninem niż z nią) i wiecznie uśmiechniętego Levi’ego (czy on kiedyś zrozumie, co to jest przestrzeń osobista?) oraz panią profesor od kreatywnego pisania (która wszelkie fanfiki uważa za plagiaty).
„Fangirl” to opowieść o przyjaźni wbrew różnicom i o trudnej sztuce dojrzewania. To historia o ludziach, którzy kochają książki tak bardzo, że stają się one ich całym światem.
 
„Dom nie z tej ziemi”
 
 
 
„Dom nie z tej ziemi” to jedna z najmądrzejszych, a jednocześnie najboleśniejszych książek, jakie czytałam. To opowieść o złych czarach, złej sile, która rządzi tytułowym domem i jednocześnie życiem głównej bohaterki. Domem, w którego murach ojciec zamienia się w lwa, mama w kamień, a ich przestraszone dzieci płaczą. Zło, które rządzi tym domem, to przemoc. To ona zmienia miejsce, które powinno być bezpiecznym azylem i oazą spokoju, w piekło. O przemocy domowej dzieci nie chcą mówić, ukrywają prawdę przed dorosłymi, winy szukają w sobie. Ta książka może pomóc dzieciom, których dotyka przemoc domowa, ale również może być pomocna dla ich rówieśników. Dzięki temu mogą bardziej zwracać uwagę na zachowanie swoich koleżanek i kolegów. Może uda im się dostrzec niepokojące symptomy i komuś pomóc. (Qultura.pl)

 
„Niezłe ziółko”

 
 
Eryk, choć z Babcią Malutką spędził niewiele czasu, jest szczęśliwy, że starsza pani zatrzyma się na dłużej w jego domu. Nikt tak jak Babcia Malutka nie potrafi wysłuchać chłopca i opowiadać o dalekich podróżach. A co jeszcze ważniejsze ‒ nikt tak dobrze Eryka nie rozumie.
Nie zawsze jednak wszystko układa się tak, jak tego pragniemy. Kiedy świat Eryka nagle pustoszeje, to, co cieszyło najbardziej, staje się udręką, przed którą nie da się uciec nawet do domku na drzewie. Ale czy Eryk musi uciekać? Czy dar mądrości, jaki otrzymał w prezencie od babci, wystarczy, by odkryć swoją wartość, nowych przyjaciół i jasne strony dorastania?
To piękna historia o szukaniu i znalezieniu tego, co jest prawdziwym dziecięcym skarbem ‒ wiary w siebie i szacunku dla innych.
„O żyrafach, które chciały zobaczyć śnieg”

W lesie stworzonym przez dzieci może zdarzyć się wszystko i wszystko się zdarza. Marcin i Natalka rysują własny świat, w którym drzewa bywają niebieskie, zebry w kwiatki, a lew ma jedynie połowę grzywy. Czy w tej bajkowej krainie wszyscy są szczęśliwi? Może ktoś jest samotny i szuka przyjaciela, ktoś się boi lub chciałby być zupełnie kimś innym niż jest?
[Informacje na temat książek zaczerpnięto ze strony lubimy czytać.pl]
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego