- Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego

Przejdź do treści

Menu główne:

Z ŻYCIA SZKOŁY
BIBLIOTEKA NA WIOSNĘ POLECA:
 1. „Złodziejka”, Katarzyna Wasilkowska.
 
Czy mając piętnaście lat, można być samotną wyspą, swobodnym elektronem? W pełni kontrolować własne życie, bez relacji i zależności? Marika wie, jak zniknąć z radaru rodziców, nauczycieli i kolegów. Ma swój sekret, który daje jej oddech od szarej codzienności. Ale sekrety mają to do siebie, że przeważnie prędzej czy później wychodzą na jaw. A wtedy można stracić dużo więcej niż tylko spokój. "Złodziejka" to historia o presji, przyjaźni, pierwszych uczuciach i wyborach, które bolą, i o tym, jak łatwo przekroczyć granicę… i jak trudno się potem cofnąć.
"(…) Chyba każdy pamięta ten specyficzny ucisk w żołądku na myśl o szkolnej ławce, gdzie miał już swoje przypisane miejsce? Albo poczucie, że świat wewnętrzny jest tak odległy od tego, co na zewnątrz, że jedynym ratunkiem jest znalezienie własnego, tajemnego azylu? Złodziejka to książka, która te uczucia nie tylko pamięta, ale oddaje je z niezwykłą, momentami bolesną, wiernością. To opowieść, która zabiera nas w samo serce współczesnego, nastoletniego świata, z jego podziałami, tęsknotami i muzyką grającą w tle. (…)" - z przedpremierowej recenzji Weroniki Kostrzewskiej.

1.    „Serca pod lodem”, Katarzyna Ryrych.
Kraków, listopad 1981 roku. Czas niepewności, strachu i walki o wolność - zarówno tę narodową, jak i osobistą.Julia ma wszystko, o czym wielu jej rówieśników może tylko marzyć: dobre ubrania, ciepły dom i rodziców, którzy pragną dla niej najlepszej przyszłości". Ojciec - urzędnik huty i członek partii - wie, jak zadbać o rodzinne bezpieczeństwo w trudnych czasach PRL-u. Jednak Julia, choć żyje w dostatku, czuje się jak ptak zamknięty w złotej klatce.

Rodzice wybrali dla niej przyszłość: studia medyczne, karierę, stabilne życie. Julia jednak kocha malować i marzy o czymś innym. Marzy o wolności - w sztuce, miłości i codzienności. W tajemnicy spotyka się z Romkiem, chłopakiem z robotniczej rodziny, którego ojciec nigdy nie zaakceptuje. W ich zakazanej miłości Julia odnajduje odwagę, by marzyć o życiu, które będzie jej własnym wyborem. Na tle strajków, mroźnych grudniowych wieczorów i cieni stanu wojennego, Julia poznaje smak wolności - tej, o którą walczy kraj, i tej, której pragnie dla siebie. W Krakowie, pełnym kontrastów między komunistycznym reżimem a zachodnimi marzeniami, młoda dziewczyna podejmuje decyzje, które na zawsze zmienią jej życie.
Czy Julia znajdzie w sobie siłę, by wyrwać się spod władzy ojca i systemu, który kontroluje wszystko? Czy miłość i pasja wystarczą, by pokonać bariery i odnaleźć własną drogę?
Serca pod lodem to poruszająca opowieść o miłości, marzeniach i młodzieńczym buncie w mrocznych czasach PRL-u. Historia Julii pokazuje, że warto walczyć o to, co się kocha - niezależnie od ceny, jaką trzeba zapłacić.
 
3.    „Nie wszyscy muszą cię lubić”(cz.1) „ Nie wszystko musi być trudne” (cz. 2), Susie Moore.
    
Jeśli szukasz w życiu uznania innych (wirtualnego lub rzeczywistego),to możesz przegapić szansę na osiągnięcie tego, czego naprawdę pragniesz. Trenerka rozwoju osobistego Susie Moore pomogła tysiącom osób pokazać swoje prawdziwe ja, uniknąć pułapki aprobaty oraz zmierzyć się z różnymi aspektami codzienności. Dzięki jej książce odkryjesz, że możesz żyć własnym życiem i nie oceniać swoich działań na podstawie tego, co pomyślą ludzie. Nauczysz się także z odwagą mówić o swoich talentach, pogodnie znosić krytykanctwo i funkcjonować z niezachwianą pewnością siebie.„Susie Moore ma cudowny dar, dzięki któremu poczujesz, że możesz zrobić absolutnie wszystko, czego zapragniesz. A do tego pokaże ci, jak to osiągnąć. Ta książka jest praktyczna, zabawna i opisuje sytuacje, które przytrafiają się każdemu z nas”.

Czy martwisz się, że życie będzie trudne i stresujące? Takie myślenie to niewidzialna, lecz najbardziej podstępna i najczęstsza forma autosabotażu. Susie Moore dostrzega, że stres, który nas przytłacza, często tworzymy i napędzamy sami. Nie neguje cierpienia, ale uczy, jak przekuwać ból, żałobę, stratę i lęk w siłę, która może odmienić nasze życie.
„To lektura obowiązkowa każdej współczesnej kobiety". - Anna Bey, ekspertka ds. elegancji
i youtuberka.
4.    „Pieśń wieloryba. 12 historii, które się dzieją obok nas”, Katarzyna Ryrych.
Pieśń wieloryba to zaawansowana sztuka konwersacji (pomiędzy przedstawicielami tego wyjątkowego gatunku),która rozwija się podobnie do rozwoju kultury ludzkiej. Pieśń wieloryba jest kulturotwórcza, bogata w znaczenia, inspirująca i demiurgiczna. Na nowy tom opowiadań Katarzyny Ryrych składają się opowieści antropologicznie wrażliwe, uwypuklające bolączki, kryzysy, załamania, traumy i wykluczenia dotykające dojrzewające dzieci i poszukującą szeroko rozumianej tożsamości młodzież. Ryrych w Pieśni wieloryba przełamuje liczne tabu, które od lat wywołują w polskim społeczeństwie niechęć, bunt i strach. W opowieściach tych młodzi są pozostawieni sami sobie, dorośli bowiem nie rozpoznają na czas problemów swoich dzieci. Opiekunom brakuje merytorycznych narzędzi do rozwiązywania delikatnych, intymnych problemów młodego pokolenia. Dzięki Pieśni wieloryba możemy wiele dowiedzieć się o młodzieńczej depresji, uzależnieniach, problemach z odżywianiem, przemocy, dyskryminacji i agresji w grupie, nieradzeniu sobie z emocjami, nieokiełznanej rozpaczy po stracie naj bliższych, niezdolności do komunikowania się ze światem, a także samobójstwach. Tomik daje nadzieję, że pieśni młodych uzyskają konkretną odpowiedź dorosłych. Taką, która stanie się swoistym manifestem zrozumienia, miłości, otwartości oraz transparentnego wsparcia psychicznego, fizycznego i społecznego dla każdego młodego człowieka. dr Katarzyna Slany.
5.    „Zbój”, Renata Piątkowska.
Zbój to zbiór opowiadań o koniach, konikach i kucykach. Autorka opowiada o nich ciepło i ze znastwem. Wszystkie opisane przez nią historie wydarzyły się naprawdę. A bohater każdej opowieści - kary, siwy albo gniady, oprócz końskiej siły i szybkich nóg ma swój rozum i wielkie serce. Bo nie bez powodu mówi się, że największe szczęście na świecie na końskim siedzi grzbiecie.
Opisy książek  ze strony lubimyczytac.pl.

 
Opisy z strony lubimyczytać.pl  oraz znak. com. pl.

 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego