ŚLĄSKA SIEĆ SZKÓL PROMUJĄCA ZDROWIE informacje - Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego

Przejdź do treści

Menu główne:

CERTYFIKATY I PROJEKTY
„Gdybyśmy mogli dać każdemu właściwą ilość pożywienia i ćwiczeń fizycznych nie za dużo, nie za mało, to bylibyśmy na bezpiecznej drodze do zdrowia.”

Hipokrates  Mając na względzie dbałość o zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne i duchowe uczniów naszej szkoły,
nauczycieli i innych pracowników szkoły Rada Pedagogiczna zdecydowała się dołączyć do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
  Jak wiadomo „w zdrowym ciele zdrowy duch”, dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, aby nasza młodzież miała jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju w różnych sferach.
  W związku z tym od 1 września 2013 r. pogłębiamy działania ukierunkowane na promocję zdrowia, profilaktykę, edukację zdrowotną. Aby otrzymać certyfikat, szkoła musi przejść przez kila etapów. Pierwsza część to okres przygotowawczy, w którym nauczyciele wezmą udział w szkoleniach organizowanych przez Regionalny Ośrodek Metodyczno - Edukacyjny Metis w Katowicach, co przybliży   zagadnienia związane z edukacją prozdrowotną.
Jest to też czas na przeprowadzenie diagnozy wśród różnych grup – rodziców, uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Gdy diagnoza będzie gotowa i poznamy potrzeby badanych, zespół opracuje plan działań na okres 3 lat.Po zapoznaniu się z programem przez Radę Rodziców, Samorząd Szkolny i zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną rozpoczniemy okres kandydacki, podczas którego szkoła realizować będzie przyjęty plan.
 Po tym okresie szkoła może otrzymać certyfikat Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Działania Zespołu Szkół Specjalnych im. K. I. Gałczyńskiego w ramach programu: „Śląska Szkoła Promująca Zdrowie”

  Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.Stare chińskie przysłowie mówi: "Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem,a kolację oddaj wrogowi."
  Wielu z nas nie przestrzega tej zasady. Uczucie głodu rozprasza, nie pozwala się skupić. Aby dobrze się uczyć, mieć siłę w ciągu dnia powinniśmy umieć przygotować zdrowe i smaczne śniadanie. Promując zdrowy styl życia, w szkole przygotowaliśmy wspólne śniadanie.
 Była to wyśmienita okazja do poznania nowych smaków i przekonania się, że ciemny chleb jest zdrowszy od białego. Dobra kanapka to nie tylko szynka, czy ser, ale również warzywa.

UCZNIOWIE PAMIĘTAJCIE O ZDROWYM ŚNIADANIU!!!!
  W styczniu odbyły się warsztaty z zakresu Pierwszej Pomocy. Klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy i gimnazjum zdobywały wiedzę praktyczną jak pomóc w nagłej sytuacji.
 Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły bardzo aktywnie wkroczyli w tym roku szkolnym w zagadnienia dotyczące zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania.
W każdym typie szkoły odbywają się lekcje wychowawcze, pogadanki i prezentacje multimedialne dotyczące między innymi:  piramidy zdrowego odżywiania, przeciwdziałania agresji, higieny osobistej i higieny otoczenia.
Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Małego Gimnazjum pod kierunkiem wychowawców przygotowują albumy o zdrowym odżywianiu, które zostaną zaprezentowane na Pikniku Rodzinnym.
Szkoła Zawodowa i Gimnazjum przygotowują plakaty o zdrowym odżywianiu, które podziwiać można na szkolnym korytarzu.
 Uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Małego Gimnazjum pod kierunkiem wychowawców przygotowują albumy o zdrowym odżywianiu, które zostaną zaprezentowane na Pikniku Rodzinnym. Szkoła Zawodowa i Gimnazjum przygotowują plakaty o zdrowym odżywianiu, które podziwiać można na szkolnym korytarzu.
     W ramach wielu imprez szkolnych realizowane są działania prozdrowotne, takie jak:


  • Przygotowywanie soków owocowo-warzywnych (Pola Nadziei)
  • Degustacja owoców i warzyw (Pasowanie na czytelnika)
  • Występ artystyczny „Zdrowo się odżywiam – wizyta Pani Magdy Gesler” (Pasowanie na Ucznia)
  • Bal u Andrzeja Witaminki (27.11.2014) podczas, którego uczniowie w przerwie między zabawami i tańcami częstowali się pysznymi sokami warzywnymi oraz świeżymi warzywami
   i owocami.
  Redakcja szkolnej gazetki „Nasza Gazetka” również przyłączyła się do promowania zdrowia wśród uczniów naszej szkoły i wydała dla nich cieplutki numer poświęcony zdrowiu i zdrowemu odżywianiu.(Październik) oraz w świątecznym wydaniu gazetki ukazał się artykuł „Święta na talerzu,
czyli jak zachować zdrowie i figurę”. (str. 5-6) Ponadto na terenie placówki promowany jest ruch jako jeden z głównych czynników zdrowia i dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, stąd uczniowie biorą udział w licznych zawodach sportowych na różnym szczeblu, osiągając w nich znaczące sukcesy. W październiku szkoła zorganizowała również
Jesienny Rajd doliną Wapienicy.
 We wrześniu uczniowie naszej szkoły brali udział w akcji Sprzatania Świata.
  Zespół Promocji Zdrowia zorganizował również (13.11.2014) spotkanie rodziców z panią dietetyk Anną Preuschof. Zwróciła ona szczególną uwagę na ogromne znaczenie spożywanych posiłków. Po spotkaniu każdy zainteresowany rodzic mógł porozmawiać z Panią i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące prawidłowego żywienia młodzieży.
 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego