Bendomin - Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego

Przejdź do treści

Menu główne:

CERTYFIKATY I PROJEKTY
Nasza wizyta w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Każde państwo niepodległe , w tym również Polska, ma swoje symbole narodowe: flagę państwową, godło narodowe oraz hymn.
Każdy Polak wie jakie są barwy flagi oraz jak wygląda godło, a co z hymnemi jego autorem?
„Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie hymnem Polski w 1926 roku. Autorem słów jest Józef Wybicki, a sam tekst powstał  we włoskim mieście Reggio w roku 1797.  Początkowo utwór  nosił nazwę „ Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” i nawiązywał do  wydarzeń z dziejów polskiego oręża oraz ówczesnych zwierzchników wojskowych, w których pokładano nadzieję na powrót do Ojczyzny i odzyskanie niepodległości.  A co wiemy o samym autorze?
Józef Rufin Wybicki herbu Rogala(ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach) – polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego.
Z wykształcenia prawnik, działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. Jego protest przeciw wszystkim aktom Sejmu Repninowskiego uznawany jest za jedną z ostatnich prób pozytywnego zastosowania liberum veto. Uczestnik konfederacji barskiej, na polecenie dowództwa konfederacji jeździł z poufnymi misjami do krajów europejskich. Reformator praw w Polsce przedrozbiorowej. Przystąpił do konfederacji targowickiej, potem był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794, a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech, w których powstanie w 1797 miał znaczący wkład. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 stworzył słowa pieśni, która stała się później polskim hymnem narodowym – Mazurka Dąbrowskiego. Uczestnik wojen napoleońskich, w 1807 roku przyczynił się do utworzenia Księstwa Warszawskiego, którego był jednym z czołowych polityków. Podczas wojny polsko-austriackiej w 1809 organizował obronę Wielkopolski przed wojskami nieprzyjaciela. Po kongresie wiedeńskim współtworzył Królestwo Polskie. Senator-wojewoda Księstwa Warszawskiego od 1807 roku, senator-wojewoda Królestwa Polskiego od 1815[2], prezes Sądu Najwyższego Królestwa Polskiego w latach 1817–1820, odznaczony Orderem Orła Białego (1807), Orderem Świętego Stanisława (1793), Orderem Legii Honorowej (1807)[3]. Autor wspomnień, wielu pism politycznych i utworów literackich (dramatów, librett operowych, komedii, wierszy),z których  w powszechnej świadomości Polaków zachował się jedynie Mazurek Dąbrowskiego.

Dnia 17 października 2018 roku mieliśmy okazję zwiedzić jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dzięki temu zobaczyliśmy rodzinny dom Józefa Wybickiego, w którym mieszczą się przedmioty należące do rodziny autora naszego Hymnu oraz pamiątki z okresu w którym żył. W gablotach znajduje się pierwowzór  „Mazurka Dąbrowskiego”, jego pierwsze wydania, odznaczenia wojskowe, sztandary, pierwsze gramofony z płytami oraz liczne przedmioty użytku osobistego.
Na podwórku dworu stoi dąb, który pamięta czasy Józefa Wybickiego. Drzewo to ma około 400 lat. W roku 2013 Dąb Wybickiego został Drzewem Roku, a w 2014 roku zajął  III miejsce w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.
Nieopodal stoi prawie 5 metrowa rzeźba orła wykonana w 2013 roku z 248 kos. Autorem dzieła jest Robert Florczak.Są  kosy  łatane, spawane, lutowane i skręcane. Niektóre mają ostrza szerokie, inne tak cienkie, że przypominają brzytwy. Robert Florczak podarował im drugie życie, bo jak stwierdził w jednym z wywiadów „kosa postawiona na sztorc to rzecz absolutnie i niepowtarzalnie polska. To militarny geniusz Tadeusza Kościuszki i nietuzinkowy patriotyzm chłopów sprawił, że zwykłe narzędzie rolnicze stało się orężem walki o polską niepodległość.”

 
Copyright 2018. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego